Јесењи ресавски караван 17.10.2015.
Са великим задовољством вас обавештавамо да ћемо у суботу 17. октобра организовати јесењи ресавски караван. Након веома успешног летњег каравана по нетакнутој природи планине Бељанице, овај пут тура иде другом подједнако занимљивом рутом, у најненасељенији део Европе.
Тура почиње посетом водопада Велики бук које ће бити и место састанка учесника каравана. Планирано време окупљања учесника на овој локацији је 8 сати.
Спонзор, ресторан 'Извор' - Лисине, обезбедио је за све учеснике каравана бесплатан доручак. Након доручка и разгледања водопада рута креће у 9 сати ка јединој прашуми у Србији под називом Винатовача.
'Велики Бук или Лисине је водопад у источној Србији, на падинама Бељанице. Водопад се налази на речици Врелу, десној притоци реке Ресаве. Смештен је на око 380 метара надморске висине, у близини Ресавске пећине. Према типу настанка спада у акумулационе водопаде, настале акумулацијом бигра. У подножју је формирано језерце мале дубине, окружено бигреним блоковима. Заједно са извором речице Врело под заштитом је државе, као споменик природе „Водопад Лисине“ и као објекат геонаслеђа Србије. Врело сакупља воде са широких крашких предела Бељанице, а директна хидрографска веза установљена је са рекама понорницама из увала Речке и Бусовате.' *извор Википедија
'Добро скривена од очију знатижељника и још боље чувана од секира и моторних тестера, на Кучајским планинама живи свој живот једина прашума у Србији - Винатовача. Људска рука ту ништа није дирала већ 350 година и једино ту прастаре букве умиру природном смрћу.
До Винатоваче се иначе тешко стиже. Од Деспотовца, преко Лисина макадамом 15 километара до самог средишта Кучајских планина, а широј јавности до недавно било је готово непознато да се у срцу Србије крије права букова прашума. Можда баш из тог разлога остала је нетакнута до данас. Она је живи сведок како је овај део Србије изгледао пре више векова.
Букве у Винатовачи у пречнику имају више од метра, а високе су и до 45 метара. Старост појединих стабала процењује се на 300 и више година. Букова шума прашумског типа заузима површину од 37 хектара и расте на надморској висини од 650 до 800 метара.
Винатовача је под заштитом државе највишег степена што значи да је строго забрањена било каква људска интервенција. Није дозвољено чак ни брање шумског биља или гљива, а о сечи стабала наравно нема ни говора.
"Кад нека буква под утицајем снега и ветра од старости падне ту и остаје, ништа се не дира", каже Влада Стојичков из шумског газдинства "Јужни Кучај" у Деспотовцу' - извор РТС, слика 'Стазе и богазе'
Након обиласка прашуме Винатоваче, караван наставља вожњу до Лазаревог кањона и Лазареве пећине. Прва станица и пауза од 15 минута након Винатоваче биће Мала Дубашница. Након тога 20 минута провешћемо на једном од видиковаца на Лазаревом кањону. Очекивани долазак на циљ је између 13 - 14 сати и то време је предвиђено за ручак и место изненађења као и посету Лазаревој пећини. За ручак ће бити послужена прасетина са осталим домаћим производима са села. *(улаз у Лазареву пећину стаје 200 дин, ручак 500 дин, без обавезе на добровољној бази). У 16 сати је предвиђено време за повратак а између 18 - 19 сати време доласка на почетну позицију, ресторан 'Извор' - Лисине.
За све заинтересоване, у ресторану 'Извор' ће се наставити дружење и сумирање утисака уз специјални гулаш за учеснике каравана и звуке акустичног бенда (*вечера са попустом).
'Лазарев кањон се налази у источној Србији, и представља део источног Кучаја. Значај Лазаревог кањона огледају се у рељефу, хидрографији и живом свету. Настао је усецањем Лазареве реке, десне притоке Злотске реке. Овај грандиозни кањон усечен је у кречњачку Дубашничку раван, а на њега се надовезују плићи и мањи кањони Микуљске и Појенске реке, као и кањон Демизлока.
Лазарев кањон је један од најнепроходнијих кањона у Србији. Дугачак је 4,5 км, дубок од 350 до 500 м, а најмања ширина износи 4 м. Одликује се вертикалним кречњачким стенама са наглашеним постојањем заравњеног кречњачког платоа од кога је почело усецање долине. Такође, јединствен је по разноврсности површинских и подземних облика крашког рељефа, као што су крашке долине, вртаче, шкрапе, каменице, пећине и јаме. На подручју Лазаревог кањона откривено је више од 70 спелеолошких објеката, првенствено пећина и јама. Најзначајније су Лазарева пећина и Верњикица. Подручје је значајно и због разноврсности појавних облика површинских и подземних вода.
Флора овог подручја је за око 1,5 пута разноврснија од флора националних паркова Копаоника, Шаре и Ђердапа и чак 5 пута разноврснија од флоре читаве Србије, што указује на његов значај као једног од најистакнутијих центара флористичког диверзитета на Балкану. Флору карактерише бројност и разноврстан каракер ендемичних и субендемичних биљака, као и присуство 52 реликтне биљне врсте, које своје порекло воде из различитих геолошких периода.
Што се вегетације тиче, Лазарев кањон се налази у подручју заједнице сладуна и цера са грабицем, с тим да је забележено чак 16 шумских и 10 зељастих заједница. На територији Лазареве пећине живи 57 врста високог и ниског дрвећа и 27 врста жбунова. Ово је један од најважнијих центара европског листопадног дрвећа и ретко станиште кримског бора. Од великог значаја су и шуме паласијевог црног бора на литицама кањона и буково-јелове шуме.
У кањону живи 35 врста сисара (слепи мишеви, дивокозе и др), 96 врста птица (сури орао, сиви соко, буљина, шумска сова, пузгавац, жутокљуна галица, водомар, сиријски шарени детлић, даурска ласта и др), 9 врста гмизаваца, 8 врста водоземаца и бројне, још увек недовољно проучене врсте инсеката и пећинске фауне.' *извор Србија шуме
Позивамо све заинтересоване да се прикључе овој јединственој тури. Контактирајте нас телефоном на 063 810 50 52 или путем електронске поште на guesthousemilanovic(at)gmail.com
ВАЖНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ И ЦЕНОВНИК
Тура се вози у суботу 17.10.2015. место окупљања је ресторан 'Извор' Лисине у 09:00 сати
Тура је целодневна и у једном правцу вози се око 60км
Уколико долазите својом теренским возилом можете се бесплатно прикључити каравану
Уколико немате теренско возило и хоћете место у једном од џипова 'Resava4x4offroad' клуба цена је 1500 дин
Ручак у природи, прасетина и остали домаћи производи са села - 500 дин (опционо)
Посета Лазаревој пећини, улазница - 200 дин (опционо)
Доручак у ресторану 'Извор' Лисине - бесплатно
Вечера у ресторану 'Извор' након туре, гулаш и акустична музика - цене снижене у односу на важеће (опционо)
ДОБРОДОШЛИ У ИСТОЧНУ СРБИЈУ И РЕСАВСКИ КРАЈ!
ОРГАНИЗАТОРИ: 'Џип клуб 'Resava4x4offroad' Липовица, Сеоски туризам 'Етно кућа Милановић' Липовица
СПОНЗОР: Ресторан Извор Лисине http://www.lisine.rs/
Погледајте како је изгледао летњи караван на планини Бељаници вожен јуна овде године